A repülés jövője - a jövő repülője


A légiközlekedés hatalmas fejlődési utat járt be mióta a Wright fivérek első „papírsárkánya” a levegőbe emelkedett 1903-ban. A kereskedelmi célú repülés ma már alapvető fontosságú a világgazdaság működésében, legyen szó akár személyszállításról, akár áruk mozgatásáról. A fejlődés azonban nem áll meg, folyamatosan újabb és újabb technológiák és trendek formálják a repülés arculatát. Az alábbiakban a repülés jövőjét leginkább meghatározó trendeket vesszük sorra.

Elektromos repülőgépek

Az elektromos hajtású repülőgépek - hasonlóan az elektromos autókhoz - már jó ideje mozgatják a legnagyobb gyártó vállalatok fantáziáját, mind foglalkoznak saját megoldásuk fejlesztésével. A villanyrepülők kevesebb zajjal üzemelnek, alacsonyabb a károsanyag-kibocsátásuk és kevesebb szervizelést igényelnek a hagyományos meghajtású járművekhez képest. Különösen hatékonyak rövid távú járatok esetében, melyek jelentős részét teszik ki a légiforgalomnak.

Önvezető repülőgépek

Egy másik fejlesztési irány az önvezető repülőgépek kialakítása. Ezeknek a járműveknek az elterjedése jelentősen javítaná a légiközlekedés biztonságát kiküszöbölve az emberi hibákat, javítanák a hatékonyságot, csökkentenék a légiirányítás erőforrásigényét, és optimalizálnák a repülési útvonalakat. Más kérdés, hogy az utasok mennyire szívesen ülnének fel egy kizárólag „robotpilóta” által vezetett gépre. Ma még a teljesen automata repülők a sci-fi kategóriájába tartoznak, de az idő az automata megoldásoknak dolgozik.

Szuperszonikus gépek

Ismét napirendre kerülhet a szuperszonikus (hangsebesség felett repülő) gépek forgalomba állítása. A századfordulón már megvalósult Concorde gépek üzemeltetését a magas költségek és a jelentős környezeti terhelés miatt leállították, de azóta új technikák bevezetésével a legtöbb hátrány kiküszöbölhetővé vált. Ezek a gépek jelentősen csökkenthetik a repülés időigényét, ezért is kezelik kiemelt prioritásként a légitársaságok és a repülőgépgyártók.

A repülési élmény javítása

Az utasok repülés közbeni kényelme egy másik olyan terület, ahol jelentős változások várhatóak. Elterjedhetnek a virtuális valóság szemüvegek, headsetek és szórakoztató rendszerek, általános elérhető lesz az 5G internet a repülés során. Testre szabott ételmenüket lehet majd választani, virtuális túrákat tehetünk a repülési célpontunk nevezetességei között és real time fordítási szolgáltatások is rendelkezésre állnak majd.

Fenntartható fejlődés

A légiközlekedés jelentős nyomás alatt áll, hogy csökkentse az ökológiai lábnyomát és enyhítse a klímaváltozásra gyakorolt negatív hatását, ezért az iparági szereplők folyamatosan keresik a megoldásokat, melyek hosszútávon fenntarthatóvá teszik a repülést. Bioüzemanyagok bevezetése, hatékonyabb hajtóművek elterjedése, újrahasznosított anyagok növekvő mértékű használata lehetnek azok a területek ahol gyors előrelépés várható.

A kereskedelmi célú repülés jövőjét valószínűleg az új technológiák, a változó fogyasztói igények és a fenntartható fejlődés fogja leginkább befolyásolni. Egy biztos: a légiközlekedésnek folyamatosan alkalmazkodni kell, hogy megfeleljen a 21. század kihívásainak.

forrás: stsaviationgroup.com



2024. 02. 01. (csütörtök) 14.29