Ikonikus látnivalók a Föld körül
Vajon mennyi időbe telt, amíg felépültek?
BővebbenSKANDINÁV UTAZÁSI KÖZPONT - Minden közel van. INFO vonal: +36 1 / 235 80 10 | info@skandinavia.hu
Nem túlzás: a világ egyik legszebb országa. Szikrázóan tiszta levegő, méltóságteljes hegyek, vízesések, gejzírek, bugyogó források, jégmezők, gleccserek, bálnák, fókák. Magyarországnyi terület, ahol Magyarországnál harmincszor kevesebben laknak. Az ember a végtelennek tűnő természetben az időnként mostoha idő ellenére is úgy érezheti: ez maga a szabadság. Hol van még egy hely, ahol tiszta időben akár 100 kilométerre is ilyen könnyen ellátni...?
Izland felejthetetlen élményeket nyújt mindenkinek. Utazzanak velünk, fedezzék fel ezt a gyönyörű országot!
Miért érdemes Izlandra látogatni?
A legnépszerűbb látnivalók Izlandon:
UNESCO világörökségi listán szereplő izlandi értékek:
Terület: 102 775 km² (Magyarországnál 10 %-kal nagyobb).
Népesség: kb. 386 ezer (Magyarországénak kb. 4 %-a).
Államforma: köztársaság.
Főváros: Reykjavík (népessége kb. 131 ezer, elővárosokkal 228 ezer, 3100 kilométerre Budapesttől).
Országhívószám: +354.
Pénznem: izlandi korona (ISK). 1 korona = 2,6 forint (2024. február). Aktuális árfolyam itt található.
Izlandi korona csak az országban váltható, ezért eurót vagy dollárt érdemes magunkkal vinni. Kártyával mindenhol lehet fizetni, még kisebb összegeket is. Eurót és dollárt turisták által látogatott helyeken van, hogy elfogadnak, ekkor a visszajárót koronában kapjuk.
Hivatalos nyelv: izlandi. Angolul gyakorlatilag mindenki jól beszél.
Árak: Izland a drága országok közé tartozik. A szupermarketekben a nyugat-európainál némileg magasabb árakkal találkozunk. Jellemző árak éttermekben: hot-dog 600 korona, nagy adag, jó minőségű sajtburger sültkrumplival 2600 korona, zöldségleves 1200 korona, izlandi bárányhúsleves 2400 korona, pizza 2100-2900 korona, éttermi főétel 3700-6900 korona, desszertek 1000-2000 korona. Éttermi italárak: kóla 400 korona, capuccino 695 korona, sör 1300 korona, pohár bor 2300 korona.
Egy izlandi utazás során nem kell feltétlenül sok pénzt költeni. A nagyon csábító fürdők és uszodák olcsóbbak, mint Magyarországon. A természeti látványosságokhoz jellemzően nincsen belépőjegy; vidéken a parkolásért általában nem kell fizetni.
Beutazási feltételek: érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal. Izland nem tagja az EU-nak, de a schengeni egyezmény része.
Vámszabályok: a következők vihetők be vámmentesen Izlandra: egy liter tömény és egy liter bor, vagy ezek helyett összesen 6 liter sör; 200 szál cigaretta. A pénz ki- és bevitelét nem korlátozzák. Tilos bevinni az ország területére nyers húskészítményt (ide tartozik a szalámi és kolbász is) és tejterméket. A reykjavíki repülőtéren előfordul a csomagok szúrópróbaszerű ellenőrzése.
Diplomáciai képviselet: Izlandon nincs magyar nagykövetség. A norvégiai magyar konzulátus felel Izlandért (e-mail: consulate.osl@mfa.gov.hu, telefon: +47-22-54-76-40). A tiszteletbeli konzul Győrfi A. Krisztina (e-mail címe: h.consul.iceland@gmail.com, telefon: +354-868-0863).
Útlevél vagy személyi igazolvány elvesztése esetén a reykjavíki rendőrségnél tudunk igazolást kérni (Hverfisgata 113, a Hlemmur gasztropiacnál), fel kell vennünk a kapcsolatot az oslói magyar konzulátussal, majd Finnország reykjavíki konzulátusa (Túngata 30, e-mail: sanomat.REY@formin.fi, telefon +354-510-0100), segít az utazási igazolás kiállításában
Éghajlat: Izlandon egész évben kiegyenlített óceáni klíma van. Télen általában egy-két fokkal hidegebb van, mint Magyarországon; a nagy hideg nem jellemző. A januári átlaghőmérséklet -1 fok. Nyáron az átlagos napi csúcshőmérséklet 16-17 fok, de mivel a levegő rendkívül tiszta, napsütés és szélcsend esetén ezt jóval melegebbnek érezzük. Csapadék bármikor előfordulhat.
Télen a legrövidebb időszakban (karácsony előtt) mindössze napi négy és fél órán át van világos (teljes sötétség nincs), míg nyáron (május végétől augusztus elejéig) 24 órás világosság van. Budapesttel összehasonlítva Reykjavíkban a február végétől október végéig terjedő nyolc hónapos időszakban van többet, az október végétől február végéig tartó négy hónapos időszakban pedig kevesebbet világos.
Mikor érdemes Izlandra utazni? Izland egyike azon helyeknek, amelyeket egész évben látogathatunk. Télen (novembertől márciusig) jellemzően havas tájakat láthatunk, és ilyenkor csodálhatjuk meg legnagyobb eséllyel a sarki fényt. A téli időszak kiváló a fotózás szerelmeseinek, ugyanis ilyenkor a Nap nem emelkedik magasra a horizont fölé, ezért a beeső fény szöge mindig olyan, mintha napfelkeltében vagy napnyugtában fotóznánk. Az április és május a legjobb időszakok közé tartozik: sokáig van világos, nincsenek sokan, és kedvezőbbek az árak. Nyáron (júniustól augusztusig) az idő melegebb, augusztus elejéig 24 órás világosság van. Az utak, a vízesések, a különböző látnivalók könnyebben megközelíthetőek. Sok esetben bálnákat és lundákat is láthatunk. Ősszel (szeptemberben és októberben) a látnivalók még jól megközelíthetőek, ugyanakkor viszonylag kedvezőek az árak.
Időeltolódás: a nyári időszámítás alatt -2 óra, a téli időszámítás alatt -1 óra (pl. amikor Budapesten dél van, Izlandon délelőtt 10 vagy 11 óra).
Közbiztonság: még a skandináv viszonyokhoz képest is kiemelkedően jó a közbiztonság. Mindössze a szokásos elővigyázatosságra van szükség.
Közlekedés: jobb oldali. Az 1-es főút végig aszfaltozott, jól lehet rajta haladni. A kétszámjegyű utak vékonyabbak, aszfaltozottak vagy murvásak. Lassabban, de kiszámíthatóan lehet rajtuk autózni, terepjáró nélkül is. Az F-fel jelölt felföldi utak csak nyáron vannak nyitva; használatuk terepjárót igényel. A kijelölt utakról letérni tilos. Benzinkút minden településen van. A sebességhatár lakott területen 50 km/h, ezen kívül 90 km/h; a rendőrség ellenőrzi a sebességet, és a bírságok nagyon magasak. Autópályák nincsenek. Ha nem megyünk felföldi utakra, tavasztól őszig nem szükséges terepjárót bérelni. Reykjavíkban is könnyen lehet autózni; a parkolásért csak a belvárosban kell fizetni. Javasoljuk autóbérlés esetén a teljes körű biztosítás megkötését és a biztosítási feltételek alapos átolvasását. Télen előfordulhat, hogy az utak az időjárás miatt járhatatlanok vagy le vannak zárva. Javasoljuk, hogy indulás előtt minden évszakban minden reggel nézzék meg az alábbi három honlapot (angolul): vedur.is, safetravel.is, road.is. Rossz időjárási- és útviszonyok, és különösen nagy szél esetén javasoljuk az utazás vagy az aznapi kirándulás elhalasztását. Október 31. és április 15. között javasoljuk, hogy csak szöges gumival rendelkező bérautót vegyenek át.
Vannak távolsági buszok, ezek azonban ritkán járnak, és két személy esetén már drágábbak lehetnek, mint autót bérelni. Reykjavíkból Akureyribe, Egilsstadirba, Höfnbe, Ísafjördurba és a Vestmann-szigetre lehet repülni. Vasút nincs.
Orvosi ellátás: A magyar társadalombiztosítással rendelkező utazók ugyanolyan feltétellel jogosultak igénybe venni a helyi egészségügyi szolgáltatásokat, mint az izlandi állampolgárok. Ehhez az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) megyei irodájában lehet kiváltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel, TAJ-számmal, munkáltatói-, nyugdíjas- vagy diákigazolással. Az egészségügyi ellátásért változó mértékű önrészt kell fizetni. Célszerű külön baleset-, betegség- és poggyászbiztosítást is kötni, amely bizonyos esetekben önrész nélküli ellátást tehet lehetővé, illetve amely az egészségügyi ellátás mellett egyéb károkra is fedezetet nyújt.
Szállások: A szállások egységesen jó színvonalúak. Az ifjúsági szállások barátságosak, kellemesek. Kérhetünk saját szobát vagy hálótermet (általában max. 4 ággyal). Bizonyos helyeken vannak saját zuhanyozóval rendelkező szobák. A vidéki ifjúsági szállások sok esetben családi házban vannak. A vendégházak általában közös zuhanyozós szobákat kínálnak családi házban, a saját fürdőszobás szobákhoz képest mérsékeltebb áron. A szállodák a skandináv stílusnak megfelelő, egyszerű, de kényelmes, tiszta hotelek.
Gasztronómia: Az izlandiak gyakran esznek leveseket. Sokfajta zöldségleves van, és finomak a gombalevesek (angolul mushroom soup, izlandiul sveppasúpa). Igazi izlandi specialitás a bárányhúsleves (lamb soup, kjötsúpa), ami vidéken szinte mindenhol kapható, gyakran benzinkutaknál is. Néhány helyen kapható tejszínes homárleves (lobster soup, húmarsúpa). A leggyakoribb főétel a hal és a bárány. A halak közül a leggyakoribb a tőkehal (cod, þorskur), de gyakran van lazac (salmon, lax) és a különösen finom, Magyarországon nem ismert, pisztránghoz hasonló hal, melynek neve angolul arctic char, izlandiul bleikja. A bárány (angolul és izlandiul is lamb) az egész világon talán Izlandon a legfinomabb. A marhahús (beef, nautakjöt) kiváló. Sajtburger (cheesburger, ostborgari) mindenhol kapható, és szintén nagyon jó minőségű. A sertéshús (pork, svínakjöt) ritkább. A csirke (chicken, kjúkling) változó minőségű. A desszertek közül a skyr a legjellemzőbb: ez joghurtnak néz ki, de technikailag krémsajt, és sokféle ízesítéssel kapható. Az izlandiak sok hot-dogot (pylsa) és sok pizzát esznek.
Hasznos kifejezések:
Turista etikett: nem szokás Izlandon borravalót adni, a szolgáltatások tartalmazzák a szervíz díját is. Az uszodák és fürdők használata előtt minden esetben zuhanyozzunk le fürdőruha nélkül, szappannal, hajmosással - ezt nagyon szigorúan veszik.
Vajon mennyi időbe telt, amíg felépültek?
BővebbenAjánlatok a Bono nyári utazási kínálatából
BővebbenKihívások és fejlesztések a légközlekedésben.
Bővebben