Utazni jó! De miért is?
Ismert és ismeretlen szerzők értékes gondolatai az utazásról.
BővebbenSKANDINÁV UTAZÁSI KÖZPONT - Minden közel van. INFO vonal: +36 1 / 235 80 10 | info@skandinavia.hu
A Magyarországnál ötször nagyobb Svédországnak hatalmas a vonzereje. A végtelen kiterjedésű fenyőerdők és a tavak ezrei ideális feltételeket biztosítanak a pihenésre. A különleges fekvésű, látnivalókban gazdag történelmi városok - elsősorban Stockholm, de Uppsala, Göteborg, Malmö, Kalmar és még sokan mások is - megérdemlik, hogy nagyon alaposan fedezzük fel őket. Nem elhanyagolható szempont, hogy Budapestről minden eddiginél olcsóbban lehet eljutni Svédországba repülővel - érdemes élni a lehetőséggel.
Svédországot páratlanul gazdag élővilága miatt is érdemes felkeresni. A fókától a jávorszarvasig, a farkastól a medvéig, a lazactól a halászsasig rengeteg olyan állat él itt, amit Magyarországon és környékén nemigen láthatunk. A természet szinte mindenütt házhoz jön: a hatalmas, 450 ezer négyzetkilométeres ország területének több mint felét erdők borítják, közel 40 ezer tó van, keresve is nehéz olyan helyet találni, ahol nem szép a környezet. Svédország meglehetősen ritkán lakott: alig 9 milliónyian élnek a Magyarországnál ötször nagyobb területen; ha úgy akarjuk, akár naphosszat barangolhatunk anélkül, hogy bárki keresztezné az utunkat. Annak is érdemes Svédországba jönnie, aki madárfigyelésre, biciklis ország- vagy természetjárásra, kalandtúrákra, vadvízi evezésekre vagy horgászélményekre vágyik. Északon nyáron a fehér éjszakák, télen pedig a garantáltan havas lejtők hívogatnak.
Miért érdemes Svédországba látogatni?
Legnépszerűbb látnivalók Svédországban (forrás: Tripadvisor):
UNESCO világörökségi listán szereplő svéd értékek:
Terület: 450 295 km² (Magyarország területének közel ötszöröse).
Népesség: kb. 9,95 millió fő
Államforma: alkotmányos monarchia.
Főváros: Stockholm (népessége kb. 915 ezer, elővárosokkal 2,2 millió, 1300 kilométerre Budapesttől).
Országhívószám: +46.
Pénznem: svéd korona (SEK). 1 korona = 31,41 forint. (2018. június). Aktuális árfolyam itt található.
A nagyobb pénzváltókban válthatunk koronát. A bankkártyás fizetés szinte mindenhol lehetséges.
Hivatalos nyelv: svéd.
Beszélt nyelvek: svéd, angol (szinte mindenki beszéli), német (viszonylag sokan).
Árak: hagyományosan drága országként él a köztudatban, ezt azonban a gyakorlati tapasztalatok nem feltétlenül támasztják alá. Az árak az ausztriaihoz hasonlítanak. Az éttermi étkezés drága, az alkohol még inkább. Élelmiszert vásárolni leginkább a piacokon vagy a nagy szupermarketekben érdemes. A ruhafélék sokszor olcsóbbak, mint Magyarországon.
Beutazási feltételek: érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal.
Diplomáciai képviselet: magyar konzulátus: Laboratoriegatan 2, 115 27 Stockholm. Levelezési cím: Box 24 125, 104 51, Stockholm., Telefon: 00-46-8/663-66-39 (konzuli telefonidő - hétfő, szerda: 13.00-15.00; kedd, csütörtök: 9.00-12.00).
Éghajlat: Dél-Svédországban nyáron 25, télen 1 fok, északon nyáron 17, télen -10 fok körül van az átlagos napi csúcshőmérséklet. Csapadék bármikor előfordulhat. Nyáron nagyon hosszúak a nappalok: Stockholmtól északra június végén teljesen be sem sötétedik, fenn északon pedig le sem megy a Nap.
Mikor érdemes Svédországba utazni? A legmelegebb időszak június és augusztus között tapasztalható. Az éjjeli napsütésben május és július között gyönyörködhetünk, míg az északi fény szeptember és március között látható Svédországban.
Időeltolódás: mind a nyári, mind a téli időszámítás során a magyarországival azonos idő.
Közbiztonság: kiváló, mindössze a szokásos elővigyázatosságra van szükség.
Közlekedés: jobb oldali. Sebességhatárok: lakott területen 30-60 km/h, lakott területen kívül 60-100 km/h, autópályán 110-120 km/h. A széles, jó minőségű utakon kicsi a forgalom, így általában öröm az autózás. Érdemes alkalmazkodni a helyi szokásokhoz: a svédek ritkán előznek, talán emiatt is nagyon ritkák a közúti balesetek. Ugyanakkor a legtöbb főút mellett van előzősáv, ahová illik lehúzódni, ha valaki meg akar előzni. Autópályadíj nincs, az úthasználatért Svédország területén nem kell fizetni. Vigyázzunk a gyalogosokra, mert ahhoz vannak szokva, hogy az autósok átengedik őket az úton. A sebességhatárt táblák jelzik.
A vasút jó minőségű, kényelmes, tiszta, megbízható. Nagyobb távolságra érdemes repülni.
Orvosi ellátás: a magyar társadalombiztosítással rendelkező utazók ugyanolyan feltétellel jogosultak igénybe venni a helyi egészségügyi szolgáltatásokat, mint a svéd állampolgárok. Ehhez az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) megyei irodájában lehet kiváltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel, TAJ-számmal, munkáltatói-, nyugdíjas- vagy diákigazolással. Az egészségügyi ellátásért változó mértékű önrészt kell fizetni. Célszerű külön baleset-, betegség- és poggyászbiztosítást is kötni, amely bizonyos esetekben önrész nélküli ellátást tehet lehetővé, illetve amely az egészségügyi ellátás mellett egyéb károkra is fedezetet nyújt.
Szállások: szinte valamennyi szálloda tiszta és jó színvonalú. Az alacsonyabb kategóriájú szálláshelyek száma viszonylag alacsony. A szállodák között sem árban, sem minőségben nincsen nagy különbség. Általánosságban elmondható, hogy egy háromcsillagos szállodai szoba nem sokkal kerül többe egy éjszakára, mint egy ifjúsági szállás kétágyas szobája az ágynemű, a törülköző és a reggeli felárával. A szállodákban bőséges skandináv büféreggelit kínálnak.
Gasztronómia: a jellemző alapanyagok közé sorolhatók a halak, a sertéshús, a baromfi, kedveltek továbbá a gyökérzöldségek (elsősorban a krumpli). A svéd konyha jellegzetessége még a bogyók és gombák felhasználása, fogyasztása. A húsokat általában füstölik, pácolják, sózzák (a skandináv konyha öröksége). Különleges a svéd kenyér, mely rozslisztből készül, 500 éve ugyanúgy készítik és akár egy évig is eláll a sütést követően.
Ételek és italok, amelyeket érdemes kipróbálni:
Hasznos kifejezések:
Turista etikett: ha mozgólépcsővel közlekedünk, akkor illik a lépcső jobb oldalára húzódni, hogy a sietve érkezők a bal oldalon tudjanak közlekedni. Ügyeljünk arra, hogy a kerékpársávon ne gyalogoljunk, egyébként sem árt az óvatosság a kerékpárosokkal szemben.
Híres svéd származású személyek: Alfred Nobel, Raoul Wallenberg, Olof Palme, Abba, Björn Borg.
Ismert és ismeretlen szerzők értékes gondolatai az utazásról.
BővebbenMilyen titkokat rejteget a Karib-tenger gyöngyszeme?
BővebbenA rosszfiú szobra Helsinkiben.
Bővebben